Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moderní square dancing.... vychází z klasického tance ve čtverylkách.

 

  Výchozí taneční formace  je jediná - velká čtverylka, tj. 4 páry tanečníků, kteří stojí proti sobě "na stranách čtverce" (i když i zde se dají dělat jisté úpravy). Ale nenechte se mýlit, v této čtverylce budete stát na začátku, s trochou štěstí i na konci tance a během něj pouze několikrát na malé chvilky.

Square dancing je takové malé čarování, které ve svých rukách drží caller. Tanečníkům napovídá figury, které mají provést a ti, než se nadějí, mají ze čtverce kruh, z kruhu dvě řady proti sobě, dva malé čtverce, dva a dva páry proti sobě a spoustu jiných formací... každý pán chvíli tancuje se svou partnerkou, pak se sousedkou, postupně vystřídá i druhé dvě dámy, aby se na konec opět sešel se svou původní... Tohle "hemžení" doprovází rytmická muzika, někdy countryová, ale spíše moderní, leckdy speciální úprava známých hitů.

Nejzřetelnějším a asi nejdůležitějším rozdílem mezi SD a country tancováním je to, že caller ve SD pustí muziku a napovídá figury, které tanečníci ihned provádějí - bez předchozího nácviku . Jinak řečeno, tanečníkům nehrozí nuda ze stálého opakování stejných figur - oni dopředu nevědí, co se bude tancovat (ale leckdy to neví ani sám caller :-)) ).

Square dancing má k dispozici mnohem více figur než country, aktivně jich používá kolem pěti set. Ty jsou rozdědeny do deseti tzv. "levelů", tedy úrovní.

Jistě uznáte, že by nebylo praktické, aby nový zájemce o SD přišel mezi tanečníky, kteří již ovládají několik desítek či stovek figur.

Jak tedy funguje square dancing?

Zájemci o tancování se schází v tzv. přípravkách, kde se naučí úroveň Basic (53 figur), případně i Mainstream (17 figur). Poté jsou slavnostně uznáni za tanečníky square dance (tzv. graduace) a mohou tancovat kdykoliv a kdekoliv.

Veškeré figury a povely jsou stanovené definicemi, které platí stejně na celém světě. Tyto figury a povely jsou napovídány taktéž jednotně, anglicky. Můžete tedy bez problémů tancovat u nás, kdekoliv v Evropě, nebo i v Americe...

Že anglicky neumíte ani slovo a "nemáte hlavu" na jazyky? Nebojte se, od toho je tu právě přípravka, zde se vše postupně naučíte. A "squarová" angličtina není zdaleka tak těžká jako "normální".

Tanečníci SD se také rádi setkávají a baví. Jednotlivé kluby pořádají během roku spoustu akcí určených začátečníkům z přípravky či  zkušeným borcům. Máte tak možnost se seznamovat s jinými lidmi a zároveň se zdokonalovat v tancování. Především na větších akcích se určitě setkáte i s tanečníky z jiných zemí.
Kromě "normálních" setkání bývají také akce speciální - tancování v maskách nebo třeba silvestrovská oslava -  koukněte např. na známý internetový videopřehrávač - pod heslem square dance tam uvidíte, jak  tancují traktory...

Ale square dancing není  jen o tancování Hlavním ukazatelem dobrého SD tanečníka není to, kolik umí figur a jak je umí zatancovat.
Mezi základni  hodnoty SD patří přátelství a zábava.......

Pár slov o přátelství.... bojíte se, že se na vás někdo bude zlobit, protože jste právě zkazili figuru? Naopak - když váháte, ostatních 7 tanečníků ve vaší čtverylce vám pomůže "najít správnou cestu". A když se to  nepodaří a čtverylka se rozpadne? Nevadí, zasmějeme se, rychle postavíme novou a tancujeme dál....

Přátelství zde však funguje i jinak. Kdykoliv se vydáte na cesty - u nás i po světě, VŠUDE najdete kamarády ochotné si s vámi zatancovat, ale vám i poradit a pomoct s jakýmkoliv problémem.

Zkrátka - tím, že vstoupíte do tohoto trošku bláznivého světa, získáte spoustu kamarádů doslova na celé planetě.

 

Co říct na závěr?

Každý večer a každá hodina strávená square dancingem je úžasná a 100% fugující relaxace. Při tanci se musíte plně soustředit na callera a své mozkové závity prohánět přemýšlením, jak správně provést dané figury. Nabízí se vám tedy 2 hod, kdy si zaručeně nevzpomenete na problémy "běžného života" :-))

A k tomu ještě uděláte něco pro své zdraví - tancování vám zaručeně zlepší fyzickou kondici.

Takže neváhejte, pokud vás tohle povídání alespoň trošku zaujalo, přijďte!